Moot Court Awards and Honors

  • ABA National Appellate Advocacy Competition

    2019

    • Regional Champions - Sarah Anne Barton '19, Annie Compitello '19, and Richard Wiley '19
    • Sixth Best Brief - Richard Wiley '19

    2018

    • Regional Champions and Second Best Brief - John Riordan '19, Annie Compitello '19, and Johnna Chick '18
    • Best Oralist - Natalie Rhoads '19
    • Second Best Oralist - John Riordan '19
    • Third Best Oralist - Annie Compitello '19

    2016

    • Regional Champions - Justin Reddington '16, Zach Hurt '16, Erika Lukenbill '16, Whitney Rutherford '17, Wes Vorberger '17, and Robin Jenkins '16
    • Best Oralist - Whitney Rutherford '17
    • Second Best Brief - Robin Jenkins '16, Whitney Rutherford '17, and Wes Vorberger '17
    • Third Best Oralist - Justin Reddington '16
    • Fourth Best Oralist - Zach Hurt '16

    2015

    • National Semifinalists - Zach Hurt '16, Justin Reddington '16, and Reed Marbury '15
      National Second Best Oralist - Justin Reddington '16
    • Regional Champions - Zach Hurt '16, Justin Reddington '16, and Reed Marbury '15
    • Regional Semifinalist - Christ Collins, Nate Hopkins, Joshua Dawson
    • Ninth Best Oralist - Chris Collins
    • Tenth Best Oralist - Zach Hurt '16

    2014

    • Regional Semifinalists - Morgan Kendrick '14, Michael Levens '14, Ben White '14
    • Eighth Best Oralist - Ben White '14

    2013

    • Regional Finalists - Julia Amato '14, Erik Krueger '13, Michael Levens '14
    • Regional Semifinalists - Dustin Gaines '13, Catherine Hecker '14, Ben White '14
    • Fourth Best Oralist - Michael Levens '14

    2012

    • National Octafinalists - Mark Hicks '12, Phillip Marbury '12, Jeremy White '12
    • Regional Champions - Mark Hicks '12, Jeremy White '12, Philip Marbury '12
    • Semifinalists - Jennifer Gregorin '12, Dustin Gaines '13, Daniel Schmid '12
    • Second Best Oralist – Jeremy White '12
    • Eighth Best Oralist – Mark Hicks '12

    2011

    • Regional Champions - Jennifer Gregorin '12, Todd Shockley '12, Jason Heinen '11,
    • Regional Champions – Christie Jones '11, Timothy Todd '11, Dan Yamauchi '11
    • Second Best Oralist - Todd Shockley '12
    • Fifth Best Oralist - Christie Jones '11

    2010

    • National Octafinalists - Matthew Hegarty '10, Tim Todd '11, Ben Walton '10
    • Regional Champions - Matthew Hegarty '10, Tim Todd '11, Ben Walton '10
    • Regional Finalists - Melanie (Mitroff) Good '10, Andrew Connors '10
    • Best Oralist - Timothy Todd '11
    • Second Best Oralist - Ben Walton '10
    • Fourth Best Oralist - Andrew Connors '10
    • National Second Best Brief - Matthew Hegarty '10, Tim Todd '11, Ben Walton '10
    • National Fourth Best Oralist - Tim Todd '11

    2009

    • National Octafinalists - Charis Mitchell ’09, Ben Walton '10
    • Regional Champions - Charis Mitchell '09, Ben Walton '10
    • Second Best Oralist - Charis Mitchell '09
    • Eighth Best Oralist - Ben Walton '10

    2008

    • Regional Finalists - Charis Mitchell '09, Brandon Osterbind '08
    • Regional Finalists - Derek Bush '08, David Hoffer '08, Nathaniel Johnson '08
    • Third Best Brief - Brandon Osterbind '08, Charis Mitchell '09

    2007

    • Regional Semifinalists - Brian Fraser '07, Jeff Johnson '07
    • Best Oralist - Jeff Johnson '07
    • Fourth Best Oralist - Brian Fraser '07
  • Burton D. Wechsler First Amendment Moot Court Competition

    2012

    • Octafinalists - Michael Minerva '14, Charity Stotmeister '13
  • Charleston School of Law National Moot Court Competition

    2015

    • Best Oralist, 2015 - Alexandra Hubbard '16
    • Professionalism Award, 2015 - Robin Jenkins '16
    • Semifinalists, 2015 - Alexandra Hubbard '16 and Robin Jenkins '16

    2014

    • Second Place - Caleb Byrd '15, Joshua Turner '15

    2012

    • Professionalism Award - Anna Bower '12, Reneé Smith '12
  • Chicago Bar Association Moot Court Competition

    2012

    • Octafinalists - Jennifer Gregorin '12, Jeremy White '12
  • Florida Bar National Tax Moot Court Competition

    2019

    • Champions and Best Brief - William Baker '20, Jonathan Shbeeb '19, and John Riordan '19

    2015

    • Second Place, 2015 - Charlie Helm '15 and Mia Yugo '16
  • Illinois Appellate Lawyers Association Moot Court Tournament

    2016

    • Champions - Whitney Rutherford '17 and Wes Vorberger '17
    • Second Best Oralist - Whitney Rutherford '17
  • Irving R. Kaufman Memorial Securities Law Moot Court Competition

    2015

    • Champions - James Sosnoski '15 and Josh Turner '15
  • Leroy R. Hassell Sr. National Constitutional Law Moot Court Competition

    2019

    • Second Place - Annie Compitello '19 and Avery Hill '19
    • Second Best Oralist - Annie Compitello '19
    • Third Best Oralist - Avery Hill '19
    • Second Best Petitioner's Brief - Rebekah Meier '20 and AJ Colkitt '20

    2018

    • Third Place - Jonathan Shbeeb '19 and John Riordan '19
    • Third Best Oralist - Natalie Rhoads '19
    • Fifth Best Oralist - Jonathan Shbeeb '19

    2016

    • Champions - Kristen Rose '17 and Tom Morris '18
    • Second Best Respondent Brief - Kristen Rose '17 and Tom Morris '18
    • Best Oralist - Ben Murray '18
    • Fourth Best Oralist -  Meagan White '17

    2015

    • Second Place - Chris Collins ('16) and Nathan Hopkins ('16)
    • Semifinalists - Erika Lukenbill ('16) and Whitney Rutherford ('17)
    • Best Oralist - Whitney Rutherford ('17)
    • Third Best Oralist - Erika Lukenbill ('16)
    • Fourth Best Oralist - Chris Collins ('16)
    • Fifth Best Oralist - Nathan Hopkins ('16)

    2014

    • Second Place and Best Petitioner's Brief, 2014 - Zach Hurt '16 and Justin Reddington '16
    • Best Oralist, 2014 - Justin Reddington '16
    • Second Best Oralist, 2014 - Zach Hurt '16

    2013

    • Quarterfinalists - Lucy Brado '14, Michael Minerva '14
    • Quarterfinalists - Adam Walton '14, Ben White '14
    • Fifth Best Oralist - Lucy Brado '14

    2012

    Fall

    • Champions - Julia Amato '14, Michael Levens '14
    • Best Oralist -  Michael Levens '14
    • Fourth Best Oralist - Julia Amato '14
    • Fifth Best Brief - Julia Amato '14, Michael Levens '14

    Spring

    • Champions - John Mark Becton '13, Brian Giaquinto '13
    • Best Oralist - Charity Katze '13
    • Quarterfinalists - Charity Katze '13, Scott Stier '12
    • Third Best Oralist - Brian Giaquinto '13
    • Second Best Brief - John Mark Becton '13, Brian Giaquinto '13

    2011

    • Second Place - Spencer Drake '11, Mark Hicks '12
    • Best Oralist - Mark Hicks '12
    • Second Best Oralist - Rachel Marshall '11
    • Second Best Brief - Spencer Drake '11, Mark Hicks '12

    2010

    • Semifinalists - Christie Jones '11, Katie Turner '11
    • Fifth Best Oralist - Adam Stanley '10

    2009

    • Semifinalists - Amanda Babbitt '10, Jordan Van Matre '10
    • Quarterfinalists - Suzanne Caruso, Jennifer Cave
    • Best Oralist - Jordan Van Matre '10

    2008

    • Quarterfinalists - Suzanne Caruso '09, David Nauheim '09

    2006

    • Quarterfinalists - Ed Cooley '07, Brad Miller '08, James Stringfield '07
    • Quarterfinalists - Brian Fraser '07, Jeff Johnson '07, Daniel White '07
    • Second Best Oralist - Jeff Johnson '07
    • Fourth Best Oralist - Brad Miller '07
    • Fifth Best Brief - Ed Cooley '07, Brad Miller '07, James Stringfield '07
  • Liberty Law Internal Competitions

    1L Moot Court Tournament

    2017

    • Natalie Rhodes '19

    2016

    • Courtney Garrett '18

    2015

    • Whitney Rutherford '17

    2014

    • Nathan Hopkins '16

    2013

    • Hugh Jackson '15

    2012

    • Michael Minerva '14

    2011

    • Dustin Gaines '13

    2010

    • Todd Shockley '12

    2009

    • Timothy Todd '11

    2008

    • Ben Walton '10

    2007

    • Nathaniel Hibben '09

    2006

    • Nathaniel Johnson '08

    2005

    • Brad Miller '07

    Liberty Cup 2L/3L Moot Court Tournament

    2016

    • Whitney Rutherford '17
    • Best Brief - Johnna Chick '18

    2015

    • Whitney Rutherford '17
    • Best Brief - Robin Jenkins '16

    2014

    • Mia Yugo '16
    • Best Brief - Mia Yugo '16

    2013

    • Melanie Migliaccio '14
    • Best Brief - Ben White '14

    2012

    • Kendra Johnson '13
    • Best Brief - Adam Walton '14

    2011

    • Jeremy White '12
    • Best Brief - Heather Wooldridge '13

    2010

    • Timothy Todd '11
    • Best Brief - Timothy Todd '11

    2009

    • Andrew Connors '10
    • Best Brief - Andrew Connors '10

    2008

    • Charis Mitchell '09
    • Best Brief - Charis Mitchell '09

    2007

    • Nathaniel Johnson '08 and Derek Bush '08
    • Best Brief - Joseph Miller '08

    2006

    • Jeff Johnson '07
    • Best Brief - Jeff Johnson '07

    2005

    • Andy Fowler '07
    • Best Brief - Jeff Johnson '07
  • Mercer University National Ethics and Professionalism Tournament

    2010

    • Second Place - Hannah Reichel '11, Timothy Todd '11
    • Semifinalists - Jennifer Stevens '11, Spencer Drake '11
  • National Professional Responsibility Moot Court Competition

    2013

    • Semifinalists - Lucy Brado '14, Kendra Johnson '13
  • National Religion and the Law Moot Court Competition

    2014

    • Quarterfinalists - Scott Copeland '15, James Sosnoski '15
    • Quarterfinalists - Alexis Johnson '15, Kristie Pierce '15
    • Fifth Best Oralist - James Sosnoski '15
  • Notre Dame National Appellate Advocacy Tournament for Religious Freedom

    2018

    • Champions; Best Brief; Best Oralists - Levi Mauldin '18, Thomas Morris '18
  • Philip C. Jessup International Law Moot Court Competition

    2011

    • 25th Best Oralist - Jeremy White '12
  • Prince Evidence Moot Court Competition

    2018

    • Champions and Best Brief - Tom Morris '18, Alex Stauch '18
    • Best Oralist in Final Round - Alex Staunch '18
  • Thurgood Marshall Memorial Moot Court Competition

    2008

    • Third Place - Laurel Kanode '09, Alane Moore '09
    • Second Best Oralist - Laurel Kanode '09

    2007

    • Best Oralist - Teresa Gordon '07
  • William B. Spong Jr. Invitational Moot Court Tournament

    2016

    • Semifinalists - Megan White '17, Tiffany Collins '17
    • Quarterfinalists - André Craig '16, Jonathan Tanaka '17

    2015

    • Champions and Best Respondent's Brief, 2015 - Andy Brown '15 and Erika Lukenbill '16
    • Semifinalists, 2015 - Kayla Bramnick '15 and Hugh Jackson '15

    2014

    • Semifinalists - Andy Brown '15, Adam Walton '14