Full Athletic Schedule
    Loading...

     

     

    Liberty Athletics Hall of Fame
    The Liberty Athletics Hall of Fame celebrates the best of the best, honoring those who helped shape the face of Liberty Athletics. The Hall of Fame’s now 68 members have each played a key role in helping Liberty grow from an NCCAA program in 1972 to its current status as a thriving NCAA Division I program.

    2021 Hall of Fame Class
    The Liberty Athletics Hall of Fame’s Class of 2021, the 13th to be inducted into the Liberty Athletics Hall of Fame, will be honored during special ceremonies surrounding Liberty’s Hall of Fame Weekend football game against Campbell on Sept. 4 at Williams Stadium.

    The five-member class includes:
    • Kyrie [Dorn] Adams (volleyball)
    • Pat Bussey (wrestling)
    • Robert Karlsson (men’s golf)
    • Megan [Frazee] Leuzinger (women’s basketball)
    • James McKnight (football/men’s track & field)


    Class of 2009 (Inaugural Class)

    Dr. Jerry Falwell

    Founder/Former University Chancellor
    (1971-2007) 

    Arthur L. Williams

    Athletics Financial Supporter

    Elena (Kisseleva) Bengds

    Women’s Basketball
    (1997-2000)

    Bob Bonheim

    Wrestling/Football Coach
    (1973-86)

    Sid Bream

    Baseball
    (1979-81)

    Kelvin Edwards

    Football
    (1982-85)

    Karl Hess

    Men’s Basketball
    (1977-80)


    2010 Hall of Fame Class

    Theresa Bream

    Volleyball (1987-90)
    Women’s Basketball (1990-93)

    Lee Guetterman

    Baseball
    (1978-81)

    Gina (Gibson) Richardson

    Women’s Track & Field
    (1982-85)

    Chip Smith

    Football
    (1974-76)

    Al Worthington

    Baseball Coach (1974-86)
    Athletics Director (1983-89)


    2011 Hall of Fame Class

    Paul Annan

    Men’s Soccer
    (1982-85) 

    Fred Banks

    Football
    (1982-84)

    Bill Bell

    Men’s Soccer Head Coach
    (1990-2000)

    Jerry Edwards

    Radio Play-By-Play
    (1981-2010)

    Heather (Sagan) Zealand

    Women’s Cross Country/Track & Field (1999-2002)


    2012 Hall of Fame Class

    Jesse Castro

    Wrestling
    (1977-81)

    Mark Chafin

    Men’s Basketball
    (1975-78)

    Sharon (Snodgrass) May

    Women’s Basketball
    (1979-82)

    John Sanders

    Football
    (1979-82)

    Ryan Werner

    Men’s Track & Field
    (1992-96)


    2013 Hall of Fame Class

    Bailey Alston

    Men’s Basketball
    (1988-90)

    Brenda Bonheim

    Volleyball & Women’s Basketball Coach/SWA
    (1975-2000)

    Robby Justino

    Football
    (1989-92)

    Anthonia (Akpama) Oyedele

    Volleyball
    (1996-99)

    Nancy (Davis) White

    Women’s Soccer
    (1998-2001)


    2014 Hall of Fame Class

    Mike Decker

    Men’s Track & Field
    (1999-2001)

    Wayne Haddix

    Football
    (1983-86)

    Matt Hildebrand

    Men’s Basketball
    (1991-94)

    Jake Matthes

    Men’s Cross Country/Track & Field Coach
    (1976-91)

    Delethea Quarles

    Women’s Track & Field
    (1987-89)


    2015 Hall of Fame Class

    Eric Green

    Football
    (1985-89)

    Mike Hatch

    Wrestling
    (1984-87)

    Katie (Feenstra) Mattera

    Women’s Basketball
    (2002-05)

    Sam Rutigliano

    Football Coach
    (1989-99)

    Pat Sipe

    Baseball
    (1983-86)


    2016 Hall of Fame Class

    Annie Hunt Fairchild

    Women’s Cross Country/Track & Field
    (1984-88)

    Steve Kearns

    Football
    (1976-79)

    Todd Setsma

    Men’s Golf
    (1993-95)

    Randy Tomlin

    Baseball
    (1986-88)

    Ed Vickers

    Men’s Basketball
    (1978-80)


    2017 Hall of Fame Class

    Katie (Phillips) Bigham

    Softball
    (1996-99)

    Sam Chelanga

    Men’s Cross Country/Track & Field
    (2008-11)

    Julius Nwosu

    Men’s Basketball
    (1991-93)

    Richard Shelton

    Football
    (1984-88)

    Dave Williams

    Strength and Conditioning Coach (1984-2017)


    2018 Hall of Fame Class

    Peter Aluma

    Men’s Basketball
    (1994-97)

    Danielle (McNaney) Detmer

    Women’s Track & Field
    (2002-05)

    Rashad Jennings

    Football
    (2006-08)

    Frank Landrey

    Men’s Golf Coach
    (1992-2004)

    Warren Stewart

    Wrestling
    (1988-90)


    2019 Hall of Fame Class

    Renard Brown

    Baseball
    (1980-82)

    Sharon (Wilkerson) Emory

    Women’s Basketball
    (1997-2000)

    Johnnie Engelhardt

    Men’s Cross Country/Track & Field
    (1982-84)

    Steve Isaacs

    Men’s Basketball
    (1980-83)

    Mickey Paige

    Football
    (1985-88)


    2020 Hall of Fame Class

    Larry Blair II

    Men’s Basketball
    (2004-07) 

    Henry Elliott

    Men’s Track & Field
    (1987-89)

    Andrea (Wildrick) Hampson

    Women’s Track & Field
    (1999-2002)

    Morgan Hout

    Football Coach
    (1984-88)

    Samuel Johnson

    Men’s Soccer
    (1984-86)

    Jeff Mincey

    Baseball
    (1974-77)


    2021 Hall of Fame Class

    Kyrie (Dorn) Adams

    Volleyball
    (1996-99)

    Pat Bussey

    Wrestling
    (1981-86)

    Robert Karlsson

    Men’s Golf
    (2009-12)

    Megan (Frazee) Leuzinger

    Women’s Basketball
    (2005-09)

    James McKnight

    Football/Track & Field
    (1990-94)


    Become the ultimate fan by getting the latest Flames news sent straight to your inbox. Join today!

    Thank you for signing up for the Flames Insider email newsletter.