Full Athletic Schedule
    Loading...

    Baseball

    Lee Guetterman
    • 1981 – NAIA (Second-Team) – Pitcher

    Sid Bream
    • 1981 – NAIA (First-Team) – First Base
    • 1981 – NABC (First-Team) – First Base

    Renard Brown
    • 1981 – NAIA (First-Team) – Left Field

    Doug Smith 
    • 1982 – NAIA (Honorable Mention) – Pitcher

    Darrell Manuel  
    • 1983 – NAIA (Second-Team) – Right Field

    Keith Butler
    • 2000 – Collegiate Baseball News (First-Team Freshman) – Outfield
    • 2000 – Baseball America (First-Team Freshman) – Outfield

    Joey Monahan      
    • 2000 – Baseball America (Second-Team Freshman) – Shortstop

    Aaron Grijalva
    • 2005 – Collegiate Baseball News (First-Team Freshman) – First Base

    Tyler Bream
    • 2009 – Collegiate Baseball News (First-Team Freshman) – Third Base

    Alex Close
    • 2012 – Collegiate Baseball News (First-Team Freshman) – First Base
    • 2012 – NCBWA (First-Team Freshman) – First Base

    Ryan Seiz
    • 2014 – ACBA (Second-Team) – Second Base
    • 2014 – Collegiate Baseball News (Second-Team) – Second Base
    • 2014 – NCBWA (Second-Team) – Second Base

    Parker Bean
    • 2014 – Collegiate Baseball News (First-Team Freshman) – Pitcher

    Jared Lyons
    • 2015 – Collegiate Baseball News (Third-Team) – Pitcher

    D.J. Artis
    • 2016 – Collegiate Baseball News (First-Team Freshman) – Outfielder
    • 2016 – NCBWA (Second-Team Freshman) – Outfielder
    • 2016 – Baseball America (Second-Team Freshman) – Outfielder
    • 2016 – Perfect Game/Rawlings College Baseball (Second-Team Freshman) – Outfielder
    • 2017 – Baseball America (Third-Team) – Outfielder
    • 2017 – NCBWA (Third-Team) – Outfielder
    • 2017 – D1Baseball.com (Second-Team) – Outfielder

    Cross Country (Both Men’s and Women’s)

    Marty Frisk
    • 1978 – NCCAA (Eighth Place) – Men’s

    Ricky Wilson
    • 1980 – NCCAA (Fourth Place) – Men’s

    Robert Bracken
    • 1980 – NCCAA (11th Place) – Men’s

    Rick Horn
    • 1980 – NCCAA (12th Place) – Men’s

    Johnnie Engelhardt
    • 1983 – NCAA Division II (12th Place) – Men’s

    Renee Viertel
    • 1985 – NCAA Division II (16th Place) – Women’s

    Gregg Vaughn
    • 1985 – NCAA Division II (28th Place) – Men’s

    Lori Lingenfelter
    • 1987 – NCAA Division II (27th Place) – Women’s

    Annie Fairchild
    • 1987 – NCAA Division II (10th Place) – Women’s

    Josh McDougal
    • 2004 – NCAA Division I (13th Place) – Men’s
    • 2005 – NCAA Division I (Fifth Place) – Men’s
    • 2006 – NCAA Division I (27th Place) – Men’s
    • 2007 – NCAA Division I National Champion – Men’s

    Sam Chelanga
    • 2008 – NCAA Division I (Second Place) – Men’s
    • 2009 – NCAA Division I National Champion – Men’s
    • 2010 – NCAA Division I National Champion – Men’s

    Evans Kigen
    • 2009 – NCAA Division I (20th Place) – Men’s
    • 2010 – NCAA Division I (31st Place) – Men’s

    Ednah Kurgat
    • 2015 – NCAA Division I (12th Place) – Women’s

    Field Hockey

    Natalie Barr
    • 2015 – Longstreth/NFHCA Division I (Third-Team) – Forward

    Serena Barr
    • 2016 – Longstreth/NFHCA Division I (Second-Team) – Defender

    Football

    Scott Goetz
    • 1977 – Churchmen’s (Second-Team) – Offensive Line

    Kim Raynor
    • 1977 – Churchmen’s (Second-Team) – Running Back
    • 1978 – Churchmen’s (First-Team) – Running Back

    Dave Hertzler
    • 1978 – Churchmen’s (Second-Team) – Free Safety

    Ed Landis, Jr.
    • 1978 – Churchmen’s (Second-Team) – Nose Guard

    Rupert Wright
    • 1978 – Churchmen’s (First-Team) – Offensive Line

    Rod Gladfelter
    • 1978 – Churchmen’s (Second-Team) – Defensive Back

    Steve Kearns
    • 1978 – Churchmen’s (Second-Team) – Tight End

    Mike Forslund
    • 1981 – NAIA (Honorable Mention) – Quarterback

    Greg Mosely
    • 1981 – NAIA (Honorable Mention) – Running Back
    • 1981 – Associated Press Little All-American (Honorable Mention) – Running Back

    Mitchell Clark
    • 1982 – NAIA (First-Team) – Running Back

    John Sanders
    • 1982 – AFCA (Kodak-First-Team) – Linebacker
    • 1982 – NAIA (Honorable Mention) – Linebacker

    Earl Rector
    • 1983 – NAIA (First-Team) – Tight End

    Fred Banks
    • 1984 – Associated Press Little All-American (Honorable Mention) – Wide Receiver

    Kelvin Edwards
    • 1985 – National Strength Coaches Association (First-Team) – Wide Receiver
    • 1985 – Associated Press Little All-American (Honorable Mention) – Wide Receiver

    Winfred Hogans
    • 1985 – Associated Press Little (First-Team) – Offensive Line

    Steve Clark
    • 1985 – Associated Press Little (First-Team) – Defensive Back

    Joe Seamster
    • 1985 – Associated Press Little (First-Team) – Defensive Back

    Mark Mathis
    • 1986 – AFCA (Kodak-First-Team) – Cornerback
    • 1986 – Football Gazette (Second-Team) – Cornerback

    Mickey Paige
    • 1987 – Football Gazette (First-Team) – Linebacker
    • 1988 – Football Gazette (Third-Team) – Linebacker

    Paul Johnson
    • 1988 – Football Gazette (Honorable Mention) – Quarterback

    Eric Green
    • 1989 – Associated Press (Second-Team) – Tight End

    Donald Smith
    • 1989 – Sports Network (Second-Team) – Cornerback

    Keith Hatcher
    • 1990 – Associated Press (Second-Team) – Offensive Line

    Pat Nelson
    • 1991 – Associated Press (Second-Team) – Wide Receiver

    Andrew McFadden
    • 1995 – Football Gazette (First-Team) – Return Specialist
    • 1995 – Sports Network (First-Team) – Return Specialist

    David Long
    • 1995 – Football Gazette (Third-Team) – Linebacker

    Tony Dews
    • 1995 – Football Gazette (First-Team) – Tight End

    Sedrick Watkins
    • 1995 – Football Gazette (Honorable Mention) – Defensive Back

    Damon Bomar
    • 1996 – Football Gazette (Third-Team) – Linebacker

    Craig Henry
    • 1996 – Football Gazette (Honorable Mention) – Defensive Back

    Jesse Riley
    • 1996 – Football Gazette (Honorable Mention) – Linebacker
    • 1997 – Football Gazette (Second-Team) – Linebacker
    • 1998 – Associated Press (First-Team) – Linebacker
    • 1998 – Football Gazette (Second-Team) – Linebacker

    Rodney DeGrate
    • 1997 – Football Gazette (Second-Team) – Defensive Line
    • 1997 – Sports Network (Third-Team) – Defensive Line

    Stacy Nobles
    • 1997 – Football Gazette (Honorable Mention) – Running Back
    • 1998 – Football Gazette (Honorable Mention) – Running Back
    • 1999 – Football Gazette (Honorable Mention) – Running Back

    Torrey Rush
    • 1997 – Football Gazette (Honorable Mention) – Defensive Back
    • 1998 – Football Gazette (Honorable Mention) – Defensive Back

    Trey Sartin
    • 1997 – Football Gazette (Honorable Mention) – Offensive Line

    Jerome Wicker
    • 1997 – Football Gazette (Honorable Mention) – Defensive Line

    Ulysses Moore
    • 1998 – Football Gazette (Honorable Mention) – Offensive Line

    Billy Seals
    • 1999 – Football Gazette (Honorable Mention) – Linebacker

    Jason Wells
    • 2000 – Football Gazette (First-Team) – Defensive End

    Biff Parson
    • 2000 – Football Gazette (Honorable Mention) – Quarterback

    Jay Kelley
    • 2001 – Football Gazette (Honorable Mention) – Kicker

    Dre Barnes
    • 2001 – Football Gazette (Honorable Mention) – Running Back

    Dan Pope
    • 2007 – CSN Fabulous FCS (First-Team) – Long Snapper
    • 2008 – CSN Fabulous FCS (First-Team) – Long Snapper

    Marshal Ausberry
    • 2007 – Sports Network (Honorable Mention) – Offensive Line

    Patrick Calvary
    • 2007 – Sports Network (Honorable Mention) – Cornerback

    Wynton Jackson
    • 2007 – Sports Network (Honorable Mention) – Punt Returner

    Eddie Pinigis
    • 2007 – Sports Network (Honorable Mention) – Offensive Line

    Vince Redd
    • 2007 – Sports Network (Honorable Mention) – Linebacker

    Rashad Jennings
    • 2007 – Sports Network (Honorable Mention) – Running Back
    • 2008 – Associated Press (First-Team) – Running Back
    • 2008 – CSN Fabulous FCS (First-Team) – Running Back
    • 2008 – Sports Network (First-Team) – Running Back
    • 2008 – Walter Camp Foundation (First-Team) – Running Back

    Dominic Bolden
    • 2007 – Sports Network (Honorable Mention) – Kickoff Returner
    • 2008 – Sports Network (Third-Team) – Punt Returner

    Mike Godsil
    • 2008 – Sports Network (Honorable Mention) – Offensive Line

    Matt Bevins
    • 2009 – Associate Press (First-Team) – Kicker
    • 2009 – CSN Fabulous FCS (First-Team) – Kicker
    • 2009 – Sports Network (First-Team) – Kicker
    • 2009 – Walter Camp Foundation (First-Team) – Kicker
    • 2010 – CSN Sweet 63 (First-Team) – Kicker
    • 2010 – Phil Steele Postseason (First-Team) – Kicker
    • 2010 – Sports Network (First-Team) – Kicker
    • 2010 – Walter Camp Foundation (First-Team) – Kicker
    • 2010 – Associated Press (Second-Team) – Kicker

    Asa Chapman
    • 2010 – Phil Steele Postseason (Fourth-Team) – Defensive Line

    Mike Brown
    • 2009 – CSN Fabulous FCS (First-Team) – Wide Receiver
    • 2010 – CSN Sweet 63 (First-Team) – Quarterback

    Chris Summers
    • 2010 – CSN Sweet 63 (First-Team) – Wide Receiver
    • 2010 – Phil Steele Postseason (First-Team) – Wide Receiver
    • 2010 – Sports Network (First-Team) – Wide Receiver
    • 2010 – Associated Press (Third-Team) – Wide Receiver
    • 2011 – College Sports Journal (First-Team) – Wide Receiver
    • 2011 – Phil Steele Postseason (Second-Team) – Wide Receiver
    • 2011 – Sports Network (Third-Team) – Wide Receiver

    Kevin Fogg
    • 2011 – Sports Network (First-Team) – Kickoff Returner
    • 2011 – Walter Camp Foundation (First-Team) – Kickoff Returner
    • 2011 – CSN Fabulous FCS (First-Team) – Kickoff Returner
    • 2011 – Phil Steele Postseason (Second-Team) – Kickoff Returner

    Richard Wright
    • 2011 – CSN Fabulous FCS (First-Team) – Long Snapper
    • 2013 – Sports Network (First-Team) – Long Snapper
    • 2013 – CSN Fabulous FCS (First-Team -Long Snapper

    Malcolm Boyd
    • 2011 – Associated Press (Third-Team) – Offensive Line

    Jacob Hagen
    • 2013 – Associated Press (Third-Team) – Defensive Back
    • 2013 – CSN Fabulous FCS (Honorable Mention) – Defensive Back
    • 2014 – Walter Camp Foundation (First-Team) – Defensive Back
    • 2014 – Associated Press (First-Team) – Defensive Back
    • 2014 – Sports Network (First-Team) – Defensive Back

    John Lunsford
    • 2014 – Sports Network (First-Team) – Kicker
    • 2014 – CSN Fabulous FCS (First-Team) – Kicker
    • 2015 – STATS FCS (Second-Team) – Kicker

    Darrin Peterson
    • 2014 – Sports Network (Second-Team) – Wide Receiver

    Jonathan Burgess
    • 2015 – STATS FCS (Second-Team) – Offensive Line
    • 2015 – Associated Press (Second-Team) – Offensive Line
    • 2015 – CSN Fabulous FCS (First-Team) – Offensive Line

    Chima Uzowihe
    • 2015 – STATS FCS (Second-Team) – Defensive Line
    • 2015 – Associated Press (Second-Team) – Defensive Line

    Hunter Winstead
    • 2016 – STATS FCS (Third-Team) – Long Snapper

    Dontae Duff
    • 2016 – HERO Sports FCS (First-Team Freshman) – Offensive Line

    Stephen Calvert
    • 2016 – HERO Sports FCS (Honorable Mention Freshman) – Quarterback

    Alex Probert
    • 2016 – HERO Sports FCS (Honorable Mention Freshman) – Kicker

    Juwan Wells  
    • 2016 – HERO Sports FCS (First-Team Sophomore) – Defensive Line

    Men’s Basketball

    Mike Goad
    • 1975 – NCCAA (Second-Team) – Forward

    Willard DeShazor
    • 1976 – NCCAA (Honorable Mention) – Forward

    Mark Chafin
    • 1978 – NCCAA (Honorable Mention) – Guard

    Karl Hess
    • 1980 – NCCAA (First-Team) – Guard

    Ed Vickers
    • 1980 – NCCAA (Honorable Mention) – Forward

    Steve Isaacs
    • 1982 – NAIA (Honorable Mention) – Center
    • 1983 – NAIA (Second-Team) – Center

    Cliff Webber
    • 1985 – Basketball Times Division II (Third-Team) – Center

    Seth Curry
    • 2009 – CollegeInsider.com Mid-Major (First-Team) – Guard
    • 2009 – CollegeInsider.com Mid-Major (Freshman) – Guard

    Anthony Smith
    • 2009 – CollegeInsider.com Mid-Major (Honorable Mention) – Guard

    Jesse Sanders
    • 2011 – Associated Press (Honorable Mention) – Guard
    • 2011 – CollegeHoops.net Mid-Major (Honorable Mention) – Guard

    Men’s Golf

    Robert Karlsson
    • 2012 – GCAA/PING All-American (Third-Team) – N/A

    Men’s Soccer

    Robert Hammond
    • 1978 – NCCAA (First-Team) – Defender

    Paul Annan
    • 1984 – NCAA Division II (Second-Team) – Goalkeeper
    • 1985  – NCAA Division II (First-Team) – Goalkeeper

    Samuel Johnson
    • 1985 – NCAA Division II (Second-Team) – Defender
    • 1986 – NCAA Division II (First-Team) – Defender

    Darryl Roberts
    • 2002 – Soccer America (Freshman) – Forward
    • 2002 – College Soccer News (Freshman) – Forward

    Kyle Cupid
    • 2004 – College Soccer News (Freshman) – Midfielder/Forward

    Joshua Boateng
    • 2008 – NSCAA/Adidas Division I (Third-Team) – Midfielder

    Men’s Track and Field (Both Indoor and Outdoor)

    Willard DeShazor
    • 1976 – NCCAA National Champion (Outdoor) – 100

    Scott Goetz
    • 1976 – NCCAA National Champion (Outdoor) – Discus
    • 1977 – NCCAA National Champion (Outdoor) – Discus

    Tom Brittain
    • 1977 – NCCAA National Champion (Outdoor) – Javelin

    David Pigg
    • 1978 – NCCAA National Champion (Outdoor) – 100 Hurdles

    Glenn Draeger
    • 1979 – NCCAA National Champion (Outdoor) – 100
    • 1979 – NCCAA National Champion (Outdoor) – 200

    Bill Gillespie
    • 1979 – NCCAA National Champion (Outdoor) – Shot Put
    • 1980 – NCCAA National Champion (Outdoor) – Shot Put
    • 1982 – NAIA (Second Place-Indoor) – Shot Put
    • 1983 – NAIA (Fifth Place-Outdoor) – Shot Put

    Jon Sprano
    • 1979 – NCCAA National Champion (Outdoor) – Javelin

    Rick Vasquez
    • 1980 – NCCAA National Champion (Outdoor) – Pole Vault
    • 1981 – NCCAA National Champion (Outdoor) – Pole Vault

    Anthony Beckles
    • 1981 – NCCAA National Champion (Outdoor) – 200

    Ray Tyson
    • 1981 – NCCAA National Champion (Outdoor) – 100 Hurdles

    Ricky Wilson
    • 1981 – NCCAA National Champion (Outdoor) – 10K

    Johnnie Engelhardt
    • 1983 – NAIA (Sixth Place-Indoor) – Two Mile

    Troy Nelson
    • 1983 – NAIA (Third Place-Outdoor) – 10K Race Walk

    Eric Cabbell
    • 1985 – NCAA Division II (Fifth Place-Indoor) – Weight

    Mark Winyard
    • 1986 – NCAA Division II (Second Place-Outdoor) – Hammer

    Henry Elliott
    • 1987 – NCAA Division II (Fourth Place-Outdoor) – Discus
    • 1989 – NCAA Division I (Seventh Place-Outdoor) – Decathlon

    Brett Lawler
    • 1987 – NCAA Division II (Second Place-Indoor) – 4 x 400

    Willie Parker
    • 1987 – NCAA Division II (Third Place-Indoor) – 400
    • 1987 – NCAA Division II (Second Place-Indoor) – 4 x 400
    • 1988 – NCAA Division II (Fifth Place-Outdoor) – 400
    • 1988 – NCAA Division II (Eighth Place-Outdoor) – 4 x 400

    Trevor Strachan
    • 1987 – NCAA Division II (Second Place-Indoor) – 4 x 400
    • 1988 – NCAA Division II (Eighth Place-Outdoor) – 4 x 400

    Gerald Swann
    • 1987 – NCAA Division II (Fourth Place-Indoor) – 400
    • 1987 – NCAA Division II (Second Place-Indoor) – 4 x 400
    • 1988 – NCAA Division II (Third Place-Indoor) – 400
    • 1988 – NCAA Division II (Third Place-Outdoor) – 400 Hurdles
    • 1988 – NCAA Division II (Eighth Place-Outdoor) – 4 x 400

    Scott Queen
    • 1988 – NCAA Division II (Eighth Place-Outdoor) – 4 x 400

    James Wilson
    • 1988 – NCAA Division II (Third Place-Indoor) – High Jump

    Todd Pettyjohn
    • 1993 – NCAA Division I (Ninth Place-Outdoor) – Decathlon

    Jacob Swinton
    • 1994 – NCAA Division I (Seventh Place-Outdoor) – 100

    Ryan Werner
    • 1994 – NCAA Division I (Ninth Place-Outdoor) – Decathlon
    • 1995 – NCAA Division I (Fourth Place-Outdoor) – Decathlon
    • 1996 – NCAA Division I (Eighth Place-Outdoor) – Decathlon

    Greg Benhase
    • 1999 – NCAA Division I (11th Place-Outdoor) – Decathlon

    Ken Howell
    • 1999 – NCAA Division I (14th Place-Outdoor) – Decathlon

    Michael Decker
    • 2000 – NCAA Division I (10th Place-Indoor) – 400
    • 2000 – NCAA Division I (Ninth Place-Outdoor) – 400
    • 2001 – NCAA Division I (Fifth Place-Indoor) – 400

    Josh Jones
    • 2000 – NCAA Division I (11th Place-Outdoor) – Decathlon

    Brandon Hoskins
    • 2005 – NCAA Division I (Ninth Place-Indoor) – Heptathlon
    • 2007 – NCAA Division I (Seventh Place-Outdoor) – Decathlon

    Josh McDougal
    • 2005 – NCAA Division I (Fifth Place-Indoor) – 3K
    • 2006 – NCAA Division I (Fourth Place-Indoor) – 5K
    • 2006 – NCAA Division I (Fifth Place-Indoor) – 3K
    • 2006 – NCAA Division I (Ninth Place-Outdoor) – 5K
    • 2007 – NCAA Division I (Third Place-Indoor) – 3K
    • 2007 – NCAA Division I (Eighth Place-Indoor) – 5K
    • 2007 – NCAA Division I (Third Place-Outdoor) – 10K
    • 2007 – NCAA Division I (Fourth Place-Outdoor) – 5K
    • 2008 – NCAA Division I (Fifth Place-Indoor) – 5K
    • 2008 – NCAA Division I (Sixth Place-Indoor) – 3K

    Clendon Henderson
    • 2008 – NCAA Division I (Third Place-Outdoor) – Discus

    Sam Chelanga
    • 2009 – NCAA Division I (Second Place-Indoor) – 5K
    • 2009 – NCAA Division I (Third Place-Outdoor) – 10K
    • 2010 – NCAA Division I (Second Place-Indoor) – 5K
    • 2010 – NCAA Division I National Champion (Outdoor) – 10K
    • 2010 – NCAA Division I (Second Place-Outdoor) – 5K
    • 2011 – NCAA Division I (Second Place-Indoor) – 5K
    • 2011 – NCAA Division I (15th Place-Indoor) – 3K
    • 2011 – NCAA Division I National Champion (Outdoor) – 5K
    • 2011 – NCAA Division I (Second Place-Outdoor) – 10K

    Kolby Shepherd
    • 2012 – NCAA Division I (Fifth Place-Outdoor) – Pole Vault

    Softball
    Jessica Moore
    • 2007 – Easton Fastpitch All-American (Second Team) – OF

    Kelly Strickland
    • 2011 – Easton Fastpitch All-American (Third Team) – 2B

    Women’s Basketball

    Katie Feenstra
    • 2004 – Associated Press (Honorable Mention) – Center
    • 2005 – Associated Press (Honorable Mention) – Center

    Megan Frazee
    • 2009 – Associated Press (Honorable Mention) – Guard/Forward

    Women’s Swimming

    Brye Ravettine
    • 2011 – CollegeSwimming.com Mid-Major (Hon. Men.) – Free/Back
    • 2012 – NCAA Division I (Honorable Mention – 13th Place) – 50 Freestyle
    • 2012 – CollegeSwimming.com Mid-Major (First-Team) – Free/Back

    Cori Gary
    • 2012 – CollegeSwimming.com Mid-Major (Hon. Men.) – 50 Freestyle

    Jess Reinhardt
    • 2014 – NCAA Division I (Honorable Mention – 10th Place) – 100 Butterfly

    Women’s Track and Field (Both Indoor and Outdoor)

    Gina Gibson
    • 1982 – AIAW Division II (Outdoor) – Long Jump
    • 1982 – AIAW Division II (Fifth Place) – 4 x 100
    • 1983 – NCAA Division II (Fourth Place-Outdoor) – Long Jump
    • 1984 – NCAA Division II (Third Place-Outdoor) – Long Jump
    • 1985 – NCAA Division II (Fourth Place-Indoor) – Long Jump

    Debra Grant
    • 1982 – AIAW Division II (Fifth Place-Outdoor) – 4 x 100

    Renae Reimer
    • 1982 – AIAW Division II (Fifth Place-Outdoor) – 4 x 100

    Cornelia Scott
    • 1982 – AIAW Division II (Fifth Place-Outdoor) – 4 x 100
    • 1982 – AIAW Division II (Eighth Place-Outdoor) – Long Jump

    Sue Andrew
    • 1985 – NCAA Division II (Second Place-Outdoor) – 1,500

    Annie Hunt Fairchild
    • 1986 – NCAA Division II (Fifth Place-Outdoor) – 1,500
    • 1987 – NCAA Division II (Seventh Place-Outdoor) – 1,500
    • 1988 – NCAA Division II (Second Place-Indoor) – 1,500
    • 1988 – NCAA Division II (Fifth Place-Outdoor) – 1,500

    Delethea Quarles
    • 1987 – NCAA Division II (Fifth Place-Outdoor) – Heptathlon
    • 1988 – NCAA Division II (Fifth Place-Outdoor) – Heptathlon

    Lori Lingenfelter
    • 1988 – NCAA Division II (Fourth Place-Indoor) – 800

    Andrea Wildrick
    • 2000 – NCAA Division I (Ninth Place-Outdoor) – Pole Vault
    • 2002 – NCAA Division I (Fourth Place-Indoor) – Pole Vault
    • 2002 – NCAA Division I (Second Place-Outdoor) – Pole Vault

    Heather Sagan
    • 2002 – NCAA Division I National Champion (Indoor) – Mile
    • 2002 – NCAA Division I (Second Place-Outdoor) – 1,500

    Melinda Bendik
    • 2012 – NCAA Division I (16th Place-Outdoor) – Hammer

    Jocelyn Williams
    • 2015 – NCAA Division I (16th Place-Outdoor) – Hammer

    Ednah Kurgat
    • 2016 – NCAA Division I (Ninth Place-Indoor) – 5K
    • 2016 – NCAA Division I (Fourth Place-Outdoor) – 5K

    Volleyball

    Kallie Corbin
    • 2008 – AVCA (Honorable Mention) – Setter
    Chelaine McCarty
    • 2009 – AVCA (Honorable Mention) – Middle Blocker

    Wrestling

    Dick Whitaker
    • 1976 – NCCAA National Champion – 190 pounds
    • 1977 – NCCAA National Champion – 190 pounds

    Bryan Hardy
    • 1976 – NCCAA National Champion – Heavyweight

    Jesse Castro
    • 1977 – NCCAA National Champion – 142 pounds
    • 1978 – NCCAA National Champion – 142 pounds
    • 1979 – NCCAA National Champion – 142 pounds
    • 1981 – NCCAA National Champion – 142 pounds
    • 1981 – NAIA (Fourth Place) – 142 pounds

    Wayne Smith
    • 1976 – NCCAA National Champion – 118 pounds
    • 1977 – NCCAA National Champion – 126 pounds

    Randy Williams
    • 1976 – NCCAA National Champion – 134 pounds

    Tom Brittain
    • 1977 – NCCAA National Champion – 177 pounds

    Aaron Thomas
    • 1978 – NCCAA National Champion – 134 pounds
    • 1980 – NCCAA National Champion – 142 pounds

    Dave Maple
    • 1978 – NCCAA National Champion – 158 pounds

    Wayne Brooks
    • 1979 – NCCAA (Second Place) – 150 pounds

    Rob Hetrick
    • 1979 – NCCAA National Champion – 126 pounds

    Dave Brown
    • 1979 – NCCAA National Champion – 190 pounds
    • 1980 – NCCAA National Champion – 190 pounds

    Rick Adams
    • 1980 – NCCAA National Champion – 177 pounds

    Mike Osborne
    • 1980 – NCCAA National Champion – 126 pounds

    Steven Iles
    • 1981 – NCCAA National Champion – 150 pounds

    Howard Johnson
    • 1981 – NCCAA National Champion – 167 pounds
    • 1982 – NCCAA National Champion – 167 pounds
    • 1982 – NAIA (Third Place) – 167 pounds

    Bill Fox
    • 1981 – NAIA (Eight Place) – 158 pounds

    Mike Speer
    • 1981 – NCCAA National Champion – 118 pounds

    Steve Behrns
    • 1983 – NAIA (Seventh Place) – 167 pounds

    Dave Shoemaker
    • 1983 – NAIA (Third Place) – 177 pounds

    Rick Seilhamer
    • 1984 – NCAA Division II (Sixth Place) – 134 pounds

    Dan Wilson
    • 1984 – NCAA Division II (Eighth Place) – 150 pounds

    Perry Ainscough
    • 1985 – NCAA Division II (Seventh Place) – 126 pounds
    • 1986 – NCAA Division II (Second Place) – 118 pounds

    Pat Bussey
    • 1985 – NCAA Division II (Fifth Place) – 177 pounds
    • 1986 – NCAA Division II (Sixth Place) – 177 pounds

    John Tau
    • 1985 – NCAA Division II (Seventh Place) – 118 pounds

    Mike Hatch
    • 1986 – NCAA Division II (Second Place) – Heavyweight
    • 1987 – NCAA Division II (Second Place) – Heavyweight

    Loren Baum
    • 1987 – NCAA Division II (Fifth Place) – 118 pounds
    • 1988 – NCAA Division II (Eighth Place) – 118 pounds

    Kip Fennelly
    • 1987 – NCAA Division II (Seventh Place) – 177 pounds

    Kevin Frame
    • 1987 – NCAA Division II (Sixth Place) – 158 pounds
    • 1988 – NCAA Division II (Third Place) – 167 pounds

    Tim Morris
    • 1987 – NCAA Division II (Third Place) – 150 pounds

    Warren Stewart
    • 1988 – NCAA Division II National Champion – 142 pounds

    Become the ultimate fan by getting the latest Flames news sent straight to your inbox. Join today!

    Thank you for signing up for the Flames Insider email newsletter.