You are here: Home >

ABA National Appellate Advocacy Competition
National Octa-Finalists, 2009 - Charis Mitchell (’09), Ben Walton (‘10)
Regional Champions, 2012 - Mark Hicks (‘12), Jeremy White (‘12),
                                               Philip Marbury (’12)
Regional Champions, 2011 - Jennifer Gregorin (‘12),
                                              Todd Shockley (‘12), Jason Heinen (‘11),
Regional Champions, 2011 – Christie Jones (‘11),
                                               Timothy Todd (‘11), Dan Yamauchi (‘11)
Regional Champions, 2010 - Matthew Hegarty (‘10), Tim Todd, Ben Walton
Regional Champions, 2009 - Charis Mitchell, Ben Walton
Regional Finalists, 2010 - Melanie (Mitroff) Good (‘10), Andrew Connors (‘10)
Regional Finalists, 2008 - Charis Mitchell, Brandon Osterbind (‘08)
Regional Finalists, 2008 - Derek Bush (‘08),
                                         David Hoffer, Nathanial Johnson (‘08)
Semi-Finalists 2012 - Jennifer Gregorin (‘12), Dustin Gaines (‘13),
                                   Daniel Schmid (‘12)
Regional Semi-Finalists, 2007 - Brian Fraser (‘07), Jeff Johnson (‘07)
Best Oralist, 2010 - Timothy Todd
Best Oralist, 2007 - Jeff Johnson
Second Best Oralist, 2012 – Jeremy White
Second Best Oralist, 2011 - Todd Shockley
Second Best Oralist, 2010 - Ben Walton
Second Best Oralist, 2009 - Charis Mitchell
Fourth Best Oralist, 2010 - Andrew Connors
Fourth Best Oralist, 2007 - Brian Fraser
Fifth Best Oralist, 2011 - Christie Jones
Eighth Best Oralist, 2012 – Mark Hicks
Eighth Best Oralist, 2009 - Ben Walton


Chicago Bar Association Moot Court Competition
Final Sixteen, 2012 - Jennifer Gregorin (‘12), Jeremy White (‘12)


Mercer University National Ethics and Professionalism Tournament
Finalists, 2010 - Hannah Reichel (‘11), Timothy Todd (‘11)
Semi-Finalists, 2010 - Jennifer Stevens (‘11), Spencer Drake (‘11)


Philip C. Jessup International Law Moot Court Competition
25th Best Oralist - Jeremy White (‘12).


Regent University School of Law National Constitutional Law
Moot Court Competition

Champions, 2012 - John Mark Becton (‘13), Brian Giaquinto (‘13)
Finalists, 2011 - Spencer Drake (‘11), Mark Hicks (‘12)
Semi-Finalists, 2010 - Christie Jones (‘11), Katie Turner (‘11)
Semi-Finalists, 2009 - Amanda Babbitt (‘10), Jordan Van Matre (‘10)
Quarter-Finalists, 2012 - Charity Katze (‘13), Scott Stier (‘12)
Quarter-Finalists, 2009 - Suzanne Caruso (‘09), Jennifer Cave (‘09)
Quarter-Finalists, 2008 - Suzanne Caruso, David Nauheim (‘09)
Quarter-Finalists, 2006 - Ed Cooley (‘07), Brad Miller (‘08),
                                        James Stringfield (‘07)
Quarter-Finalists, 2006 - Brian Fraser (‘07), Jeff Johnson (‘07),
                                        Daniel White (‘07)
Best Oralist, 2012 - Charity Katze
Best Oralist, 2011 - Mark Hicks (‘12)
Best Oralist, 2009 - Jordan Van Matre (‘10)
Second Best Oralist, 2011 - Rachel Marshall (‘11)
Second Best Oralist, 2006 - Jeff Johnson
Third Best Oralist, 2012 - Brian Giaquinto
Fourth Best Oralist, 2006 - Brad Miller
Fifth Best Oralist, 2010 - Adam Stanley (‘10)
Second Best Brief, John Mark Becton, Brian Giaquinto
Second Best Brief - Spencer Drake, Mark Hicks
Fifth Best Brief - Ed Cooley, Brad Miller, James Stringfield


Thurgood Marshall Memorial Moot Court Competition
Third Place, 2008 - Laurel Kanode (‘09), Alane Moore (‘09)
Best Oralist, 2007 - Teresa Gordon (‘07)
Second Best Oralist, 2008 - Laurel Kanode (‘09)