Flames Home > Track and Field Home > Roster


Sort by Name | Numerical

No. Name Pos Cl Ht. Wt. Hometown
Aklesso Agama Jumps Junior 5-9 Miami, Fla.
Jeremie Bourget Distance Senior 6-1 Timmins, Ontario
Chris Crowder Mid-distance R-Sophomore 6-1 Williamsburg, Va.
Andrew Crowell Mid-distance Sophomore 5-8 Asheville, N.C.
Ryan Davis Sprints/Hurdles Junior 5-8 Deerfield Beach, Fla.
Zach Davis HJ/Decathlon Junior 6-3 Sparta, N.J.
Steve Feister Javelin R-Senior 6-0 Lancaster, Pa.
Caleb Fraley Hurdles R-Senior 6-1 Chandler, Ariz.
Cameron Francis Distance Sophomore 5-11 Midlothian, Va.
Fred Fulton Throws R-Senior 6-1 Fredericksburg, Va.
Andrew Garrett Mid-distance R-Freshman 6-2 West Chester, Pa.
Alex Geniesse Pole Vault R-Junior 5-11 Seaford, Del.
Marquis Gilchrist Sprints Sophomore 5-7 Virginia Beach, Va.
Zach Gilroy Decathlon Junior 6-1 Brentwood, Tenn.
Graham Hansel Distance Sophomore 6-3 Powassan, Ontario
Sam Hibbs Distance R-Junior 6-0 Hatboro, Pa.
Jeff Jacobs Sprints/Hurdles Sophomore 6-0 Stillwell, Kan.
Spencer Jamison Sprints R-Sophomore 6-1 Castle Rock, Colo.
Luke Jelen Distance R-Sophomore 5-11 Sioux Falls, S.D.
Darrel Jones Jumps Sophomore 6-1 Monroe, N.Y.
Blake Kohring Hurdles Junior 6-0 Pemberville, Ohio
Seth Lewis Throws Sophomore 5-10 Plant City, Fla.
Levi Mack 400/800 Sophomore 6-1 Thornville, Ohio
Jeremy Miekley Mid-distance Sophomore 5-8 Sound Beach, N.Y.
Jacob Onifer Mid-distance R-Senior 5-9 Cuyahoga Falls, Ohio
Louis Paone Mid-distance Sophomore 5-11 Marmora, N.J.
Stephen Racanelli Sprints Junior 5-11 Lynchburg, Va.
Ken Ritchey Pole Vault Senior 5-9 Forest, Va.
Jonny Saintil Jumps R-Freshman 5-10 Miramar, Fla.
Eric Schmidt Sprints/Jumps R-Senior 5-11 Waxhaw, N.C.
Colin Schultz Mid-distance Junior 6-2 Las Vegas, Nev.
David Scouten Throws R-Senior 5-11 Brooklyn, Mich.
Josh Showalter Distance Senior 5-8 Leesburg, Va.
Trevor VanAsselt Throws Junior 5-11 South Lyon, Mich.
Carson Waters Pole Vault Sophomore 6-2 St. Petersburg Beach, Fla.
Lewis Williams Decathlon R-Sophomore 5-9 Hamilton, N.J.
Jovaine Atkinson Hurdles Freshman 6-0 Spanish Town, Jamaica
Robert Detz Throws Freshman 5-10 Newburgh, N.Y.
Greg Edwards Sprints Freshman 5-10 Cliffwood, N.J.
Michael Fairfax Hurdles Freshman 5-10 Bealeton, Va.
Hudson Hall Pole Vault Freshman 6-2 Portland, Texas
Tristan Harvey Mid-distance Freshman 5-11 Morgantown, W.Va.
Azaria Kirwa Distance Freshman 6-1 Eldoret, Kenya
Nick Lenover High Jump Junior 6-1 Leonardtown, Md.
Luke Moffett Pole Vault Freshman 5-9 Katy, Texas
Samson Moore Hurdles Freshman 6-2 Tampa, Fla.
Dean Palmer Pole Vault Freshman 6-1 Elkton, Md.
Bradley Prentice 800 Freshman 5-11 Virginia Beach, Va.
Caleb Rider Pole Vault Freshman 6-0 Crozet, Va.
Jack Tidball Distance Freshman 6-0 Tunkhannock, Pa.
Michael Todd 800 Freshman 5-11 Eagle River, Alaska
Nathaniel Williams Sprints Freshman 5-9 Windsor, Conn.
James Zentmeyer Distance Freshman 5-11 Odessa, Fla.

Head Track & Field Coach: Brant Tolsma (New Jersey Institute of Technology ('71))
Associate Head Coach: Lance Bingham (Texas Tech ('85))
Assistant Coach: Clendon Henderson (Liberty ('08))
Assistant Coach: Andrew "Pete" McFadden (Liberty ('98))
Assistant Coach: Rebekah Ricksecker (Liberty ('09))
Assistant Coach: David Cheromei (Virginia Intermont ('07))
Director of Operations: Ashley Bookbinder (Liberty ('09))