Scores & Schedule Close keyboard_arrow_down
Full Athletic Schedule keyboard_arrow_left keyboard_arrow_right

Team News

Four Flames to Compete at VT Challenge

February 18, 2016  Lynchburg, Va.  RSS
|   Share
Jacob Onifer will compete in the men's 800 and 1,000 at the Virginia Tech Challenge on Friday.

Jacob Onifer will compete in the men's 800 and 1,000 at the Virginia Tech Challenge on Friday.

Live Results

Entry List

Liberty's Jacob Onifer, Kate Flower, Bailey Reeves and Enajah Winbush will compete in the Virginia Tech Challenge, Friday and Saturday at Rector Field House in Blacksburg, Va.

The meet will get started Friday at 5 p.m., while Saturday's opening events will begin at 11 a.m.

How to Follow the Flames and Lady Flames
Live results will be available for the Virginia Tech Challenge, courtesy of Flash Results.

Big South Preview
The Virginia Tech Challenge will be Liberty's first of two consecutive meets at Rector Field House. The Flames and Lady Flames will return to Blacksburg for the 2016 Big South Men's and Women's Indoor Track & Field Championships, Feb. 26-27.

Liberty is one of four conference teams which has entered athletes in the Virginia Tech Challenge, along with High Point, Radford and Winthrop.

Liberty's Schedule of Events
Friday, 5:30 p.m. – Men's 1,000 (Jacob Onifer)
Friday, 6:40 p.m. – Women's 60 Prelims (Kate Flower, Enajah Winbush)
Friday, 8:15 p.m. – Women's 60 Final (Kate Flower, Enajah Winbush)
Friday, 8:40 p.m. – Men's 800 (Jacob Onifer)
Friday, 8:50 p.m. – Women's 200 (Kate Flower)
Saturday, 1:40 p.m. – Women's 400 (Bailey Reeves)

Chasing Qualifiers
Liberty's athletes will be aiming for IC4A/ECAC-qualifying times at the Virginia Tech Challenge. The following are the times they will be shooting for.

Jacob Onifer – Men's 800: 1:54.50, Men's 1,000: 2:28.50
Kate Flower – Women's 60: 7.68, Women's 200: 25.04
Enajah Winbush – Women's 60: 7.68
Bailey Reeves – Women's 400: 57.04

Bound for Boston
At this point in the season, 26 Liberty athletes have qualified for the 2016 IC4A and ECAC Division I Indoor Track & Field Championships in individual events. The Flames and Lady Flames have also posted qualifying times in four relays (men's 4 x 400 and 4 x 800, women's 4 x 400 and 4 x 800). The meet will be contested at the Boston University Track & Field Pavilion, March 4-6.

IC4A Individual Qualifiers
Aklesso Agama - Triple Jump
Jovaine Atkinson - 60 Hurdles
Andrew Crowell - 800
Zach Davis - High Jump, Heptathlon
Fred Fulton - Shot Put, Weight Throw
Darrel Jones - Long Jump, Triple Jump
Stephen Racanelli - 200, 400
Ken Ritchey - Pole Vault
Jonny Saintil - Triple Jump
Colin Schultz - 800
David Scouten - Weight Throw
Michael Todd - 800
Carson Waters - Pole Vault

ECAC Individual Qualifiers
Corinn Bedell - 400
Mychelle Cumings - Shot Put
Erin Edmond - 200, 400
Mariel Finger - Pole Vault
Ansley Gebben - 800
Erika Jackson - Pentathlon
Ednah Kurgat - 5K
Dasiana Larson - Shot Put, Weight Throw
Nicole Leonzo - 400
Delaney McDowell - 800, 1,000
Dana Mercer - Long Jump
Audrey Rabe - Pole Vault
Erin Zappia - High Jump

Big South's Best
With one week of competition remaining before the 2016 Big South Men's and Women's Indoor Track & Field Championships, numerous Liberty athletes rank among the conference's top three in their respective events.

Men's 200 – Stephen Racanelli (T-1st, 21.84)
Men's 400 – Stephen Racanelli (1st, 48.04), Spencer Jamison (2nd, 49.46), Michael Todd (3rd, 49.47)
Men's 800 – Michael Todd (1st, 1:52.92), Colin Schultz (2nd, 1:53.84)
Men's Mile – Cameron Francis (1st, 4:15.60)
Men's 3K – Cameron Francis (3rd, 8:30.37)
Men's 5K – Azaria Kirwa (1st, 14:55.21), James Zentmeyer (2nd, 15:01.72), Josh Showalter (3rd, 15:02.23)
Men's 60 Hurdles – Jovaine Atkinson (1st, 8.25), Ryan Davis (2nd, 8.34)
Men's 4 x 400 Relay – 1st, 3:17.21
Men's Distance Medley Relay – 2nd, 10:20.04
Men's High Jump – Zach Davis (2nd, 6-10.75)
Men's Pole Vault – Ken Ritchey (1st, 16-8.75), Carson Waters (3rd, 16-2.75)
Men's Long Jump – Darrel Jones (1st, 24-3.5)
Men's Triple Jump – Darrel Jones (1st, 49-5.75)
Men's Shot Put – Fred Fulton (1st, 53-9)
Men's Weight Throw – Fred Fulton (2nd, 60-1.25), David Scouten (3rd, 59-8.5)
Men's Heptathlon – Zach Davis (1st, 5,185), Zach Gilroy (2nd, 4,674), Lewis Williams (3rd, 4,613)

Women's 200 – Erin Edmond (1st, 24.78)
Women's 400 – Erin Edmond (1st, 55.52), Corinn Bedell (2nd, 56.35)
Women's 800 – Delaney McDowell (1st, 2:12.47), Ansley Gebben (2nd, 2:12.60)
Women's 5K – Ednah Kurgat (1st, 15:47.89), Aryn Embretson (3rd, 18:12.93)
Women's 4 x 400 Relay – 1st, 3:48.46
Women's Distance Medley Relay – 2nd, 12:19.46
Women's High Jump – Erin Zappia (T-1st, 5-7)
Women's Pole Vault – Mariel Finger (1st, 12-9.5)
Women's Long Jump – Dana Mercer (1st, 18-11.25)
Women's Shot Put – Mychelle Cumings (1st, 51-5.75)
Women's Pentathlon – Erika Jackson (1st, 3,595), Kylie Polsgrove (2nd, 3,271), Audrey Bamford (3rd, 3,241)