Flames Home > Track & Field Home > Roster


Sort by Name | Number

No. Name Pos Cl Ht. Wt. Hometown
Holly Arey Throws Senior 5-7 Hanover, Pa.
Samuel Arter Javelin R-Sophomore 6-4 Hamilton, Va.
Jovaine Atkinson Hurdles R-Sophomore 6-0 Spanish Town, Jamaica
Markus Ballengee Decathlon Sophomore 6-5 Moneta, Va.
Olivia Behymer Sprints Senior 5-7 New Richmond, Ohio
Jacob Burke High Jump Sophomore 6-1 Radford, Va.
Lea Carter Pole Vault Junior 5-8 Annapolis, Md.
Victoria Clinton Distance Junior 5-5 Elburn, Ill.
Anthony Colangelo High Jump Junior 6-0 Frankfort, Ill.
Natalee Cole Sprints R-Sophomore 5-11 Augusta, Ga.
Andrew Crowell Mid-distance Senior 5-8 Asheville, N.C.
Jeremy Davis Jumps R-Freshman 5-7 Ashland, Va.
Gabriella Delbo Distance Sophomore 5-7 Elysburg, Pa.
Nick Doan Distance R-Sophomore 5-9 Temecula, Calif.
Katie Dodson Hurdles Sophomore 5-2 Oxford, Pa.
Jahquez Durham Sprints Sophomore 5-10 Orlando, Fla.
Tanner Ealum Sprints Sophomore 5-0 Anchorage, Alaska
Jessica Eaton Mid-distance R-Sophomore 5-9 Tequesta, Fla.
Greg Edwards Sprints Junior 5-10 Cliffwood, N.J.
Klerianne Etanislao Hurdles R-Junior 5-9 San Juan, Puerto Rico
Michael Fairfax Hurdles Junior 5-10 Bealeton, Va.
Mariel Finger Pole Vault Senior 5-4 Dallas, N.C.
Cameron Francis Distance Senior 5-11 Midlothian, Va.
Andrew Garrett Mid-distance R-Junior 6-2 West Chester, Pa.
Nicole Gignac Heptathlon R-Sophomore 5-9 Wayne, N.J.
Marquis Gilchrist Sprints R-Junior 5-7 Virginia Beach, Va.
Jessie Glynn Pole Vault R-Senior 5-6 Lynchburg, Va.
Maria Gonchar 800 R-Sophomore 5-5 Wexford, Pa.
Sierra Guarino Jumps R-Sophomore 5-3 Washingtonville, N.Y.
Erin Hansel Mid-distance Sophomore 5-8 Powassan, Ontario
Graham Hansel Distance R-Junior 6-3 Powassan, Ontario
Caleb Hart Javelin Sophomore 6-2 Allendale, N.J.
Alexander Hoffsmith Javelin Sophomore 5-8 Palmyra, Pa.
Elizabeth Hutton Mid-distance R-Sophomore 5-6 Chesterfield, Va.
Jeff Jacobs Sprints R-Junior 6-0 Stillwell, Kan.
Ayanna Johnson Sprints/Jumps Sophomore 5-4 New Oxford, Pa.
Darrel Jones Jumps Senior 6-2 Monroe, N.Y.
Alyssa Karle Distance R-Senior 5-5 Acton, Calif.
Azaria Kirwa Distance Junior 6-1 Eldoret, Kenya
Benjamin Klemmeck Distance Sophomore 5-11 Twisp, Wash.
Kammi Kurtz Distance R-Sophomore 5-6 Crown Point, Ind.
Dasiana Larson Throws Senior 5-6 Garner, Iowa
Levi Mack Sprints R-Junior 6-1 Thornville, Ohio
Chukwuma Maduka Decathlon R-Sophomore 6-1 Ikoyi, Lagos
Amber Martin Throws Sophomore 5-5 Bristow, Va.
Ryan McCann Pole Vault Sophomore 5-11 Lynchburg, Va.
Maggie McDermott Sprints R-Sophomore 5-6 Montgomery, N.Y.
Delaney McDowell 800 Junior 5-8 Mason, Ohio
Kemi Moore Heptathlon Sophomore 5-5 Ellicott City, Md.
Jaiden Mulder Hurdles Sophomore 5-3 Amherstburg, Ontario
Dominique Nelson Jumps Junior 5-6 Lynchburg, Va.
Catherine Oyarzun Throws R-Senior 5-5 San Jose, Calif.
Dean Palmer Pole Vault R-Sophomore 6-1 Elkton, Md.
Louis Paone Distance Senior 5-11 Marmora, N.J.
Savannah Pidkaminy Javelin R-Sophomore 5-7 Manlius, N.Y.
Leah Plummer Sprints R-Sophomore 4-11 Chestertown, Md.
Kylie Polsgrove Heptathlon Junior 5-6 Newland, N.C.
Denzel Pratt Javelin Junior 5-11 Eleuthera, Bahamas
Bradley Prentice 800 Junior 5-11 Virginia Beach, Va.
Bailey Reeves Sprints R-Sophomore 5-6 The Colony, Texas
Jaila Remillard Heptathlon R-Freshman 5-11 Northfield, N.H.
Caleb Rider Decathlon R-Sophomore 6-0 Crozet, Va.
Jonny Saintil Jumps R-Junior 5-11 Miami, Fla.
Colin Schultz Mid-distance R-Senior 6-3 Las Vegas, Nev.
Torree Scull Mid-distance R-Sophomore 5-5 St. Charles, Ill.
Kelly Shaffer Distance R-Freshman 5-5 Ringoes, N.J.
Brad Smalley Sprints/Jumps R-Sophomore 6-1 Bouckville, N.Y.
Brenna Smith Javelin Senior 5-5 Haddon Township, N.J.
Reilly Stroot Pole Vault Sophomore 5-11 Roseau, Minn.
Jack Tidball Distance R-Sophomore 6-0 Tunkhannock, Pa.
Michael Todd 800 Junior 6-0 Anchorage, Alaska
Brooke Turner Mid-distance Sophomore 5-4 Clyde, N.C.
Anna Van Wyk Distance R-Sophomore 5-6 Eagan, Minn.
Natalie Vicente Jumps R-Sophomore 5-1 Washington, D.C.
Carson Waters Pole Vault Senior 6-2 St. Petersburg Beach, Fla.
Samantha Yamasaki Sprints R-Sophomore 5-3 Pequannock, N.J.
Erin Zappia High Jump Senior 5-11 Wheaton, Ill.
James Zentmeyer Distance Junior 5-11 Odessa, Fla.

Head Track & Field Coach: Brant Tolsma (New Jersey Institute of Technology ('71))
Assistant Coach: Andrew "Pete" McFadden (Liberty ('98))
Assistant Coach: Clendon Henderson (Liberty ('08))
Assistant Coach: Rebekah Ricksecker (Liberty ('09))
Assistant Coach: Shawn Venable (Oral Roberts ('05))
Assistant Coach: Tim Sykes (Rio Grande ('03))
Director of Operations: Ashley Bookbinder (Liberty ('09))