Flames Home > Track and Field Home > News

44 Flames Named to BSC Indoor Track All-Decade Teams

February 25, 2014
|  Lynchburg, Va.
|   RSS
|   Share

All-American Josh McDougal (left) and national champion Heather Sagan (right) were among Liberty's 44 honorees on the Big South Conference Men's and Women's Indoor Track & Field All-Decade teams.

A conference-high 43 Liberty student-athletes and head coach Brant Tolsma have been named to the Big South Conference Men's and Women's Indoor Track & Field All-Decade teams. Part of the Big South's 30th anniversary celebration, the all-decade teams were determined by conference administrators and fan voting.

Heather Sagan, who made the 2000s women's all-decade team as a distance runner, headlines the Liberty honorees. She is the Lady Flames' only national champion, taking first place in the women's mile final at the 2002 NCAA Division I Indoor Track & Field Championships.

Other Liberty indoor All-Americans on the all-decade listings include Brandon Hoskins (2000s men's heptathlete), Josh McDougal (2000s men's distance runner) and Andrea Wildrick (2000s women's jumper).

Tolsma was tabbed the coach of the 1990s and 2000s men's all-decade teams, as well as the 1990s women's all-decade team. During the time period covered by these all-decade squads, Tolsma coached a total of 19 Liberty teams to Big South indoor titles and was a 10-time Big South Coach of the Year.

Three members of Tolsma's current coaching staff appear on the all-decade teams, including McDougal, Pete McFadden (1990s men's sprinter) and Clendon Henderson (2000s men's thrower).

A total of 13 Flames were included on the 1990s men's all-decade team, including Greg Benhase (sprints, jumps), Bryan Cook (jumps), Josh Cox (distance), Stephen Githuka (distance), James Highsmith (throws), Jeremy Howe (distance), Ken Howell (sprints, jumps), James Johnson (jumps, throws), Josh Jones (sprints), Brian Kiprono (distance), McFadden, Chris Poluikis (distance) and Marlon Tanner (sprints).

The 2000s men's all-decade team saw 14 Flames honored, including Nick Anderson (jumps), Anthony Bryant (jumps), Jon Debogory (sprints), Evan Falat (distance), Jon Hart (throws), Henderson, Hoskins, McDougal, Clarence Murray (heptathlon), Matt Parker (sprints, jumps), Dan Rabe (distance), Jeremy Wagner (sprints), Adam Williams (jumps) and Chad Wilson (sprints, jumps).

Seven Lady Flames were voted to the 1990s women's all-decade team, including Holly Deem (sprints), Wendy Heath (sprints, jumps), Jaquay Reid (sprints), Liz Robertson (jumps), Amy Rodriguez (throws), Amy Sturgill (jumps) and Amy Teer (distance).

Rounding out the all-decade squads, nine Liberty student-athletes made the 2000s women's all-decade team, including Kena Butts (jumps), Carol Jefferson (distance), Danielle McNaney (sprints), Kodi Pollard (sprints), Sagan, Jaime Watson (distance), Wildrick, Marie Williams (pentathlon) and Arlene Zelinskas (sprints, pentathlon).

Liberty will attempt to add to its tradition of success at the Big South Indoor Track & Field Championships, Friday and Saturday at Rector Field House in Blacksburg, Va. The men's team will shoot for its 17th straight championship, while the Lady Flames will aim for their fourth title in the last five years.

1997-99 MEN'S INDOOR TRACK & FIELD ALL-DECADE TEAM
Sprinters: Kevin Coleman, Charleston Southern; Dwight Huell, Charleston Southern; Anthony Reed, Charleston Southern; Greg Benhase, Liberty; Ken Howell, Liberty; Josh Jones, Liberty; Pete McFadden, Liberty; Marlon Tanner, Liberty
Distance Runners: Josh Cox, Liberty; Stephen Githuka, Liberty; Brian Kiprono, Liberty; Chris Poluikis, Liberty; Justin Mosby, Radford; Brendan McGrane, UNC Asheville; Jim Phillips, UNC Asheville; Brandon Trollip, UNC Asheville
Jumpers: Derek Almond, Charleston Southern; Anthony Reed, Charleston Southern; Greg Benhase, Liberty; Bryan Cook, Liberty; Jeremy Howe, Liberty; Ken Howell, Liberty; James Johnson, Liberty; Tim Langford, Radford
Throwers: Shane Sutherland, Charleston Southern; James Highsmith, Liberty; James Johnson, Liberty; Leon Minor, Radford; Adam Chacon, UNC Asheville
Head Coach: Brant Tolsma, Liberty

2000-09 MEN'S INDOOR TRACK & FIELD ALL-DECADE TEAM
Sprinters: Nathan Breland, Charleston Southern; Michael Rhue, Charleston Southern; Alonzo Spurley, Charleston Southern; Jon Debogory, Liberty; Matt Parker, Liberty; Jeremy Wagner, Liberty; Chad Wilson, Liberty; Kandrick Cooper, Winthrop; Joe Hall, Winthrop
Distance Runners: Taylor Milne, High Point; Evan Falat, Liberty; Josh McDougal, Liberty; Dan Rabe, Liberty; Goran Nava, Radford; Donnie Cowart, VMI; Felix Kitur, VMI; Adam Growley, Winthrop
Jumpers: Eugene Galloway, High Point; Nick Anderson, Liberty; Anthony Bryant, Liberty; Matt Parker, Liberty; Adam Williams, Liberty; Chad Wilson, Liberty; Daniel Oseth, Radford; Garrett Brickner, VMI
Throwers: Joshua Aydlette, Charleston Southern; Jon Hart, Liberty; Clendon Henderson, Liberty; Brian Richotte, Radford
Heptathletes: Brandon Hoskins, Liberty; Clarence Murray, Liberty
Head Coach: Brant Tolsma, Liberty

1997-99 WOMEN'S INDOOR TRACK & FIELD ALL-DECADE TEAM
Sprinters: Tosha Ansley, Charleston Southern; Shashonda Lane, Coastal Carolina; Holly Deem, Liberty; Wendy Heath, Liberty; Jaquay Reid, Liberty; Orinthia Jones, UMBC; Angie Lanier, Winthrop; Kareshia Prioleau, Winthrop
Distance Runners: Danielle Barajas, Charleston Southern; Angela Murphy, Coastal Carolina; Laurie Occhipinti, Coastal Carolina; Jolene Williams, Coastal Carolina; Amy Teer, Liberty; Mandy Becker, UNC Asheville; Becky Vonderhaar, UNC Asheville; Beth Greene, Winthrop
Jumpers: Tosha Ansley, Charleston Southern; Kenisha Smith, Charleston Southern; April Cook, Coastal Carolina; Shashonda Lane, Coastal Carolina; Danielle Leyh, Coastal Carolina; Wendy Heath, Liberty; Liz Robertson, Liberty; Amy Sturgill, Liberty; Angie Lanier, Winthrop
Throwers: Krista Davis, Charleston Southern; Liz Pidgeon, Coastal Carolina; Amy Rodriguez, Liberty; Vicki Giacone, UMBC
Head Coach: Brant Tolsma, Liberty

2000-09 WOMEN'S INDOOR TRACK & FIELD ALL-DECADE TEAM
Sprinters: Chasity Johnson, Coastal Carolina; LeAuna Sistrunk, Coastal Carolina; Amber White, Coastal Carolina; Kia Westbrook, High Point; Danielle McNaney, Liberty; Kodi Pollard, Liberty; Arlene Zelinskas, Liberty; Tanya Harris, UNC Asheville; Octavia Goode, Winthrop
Distance Runners: Kara Koppel, Coastal Carolina; Felicitas Mensing, Coastal Carolina; Anne Marie Moutsinga, Coastal Carolina; Sumiyya Hunter, High Point; Carol Jefferson, Liberty; Heather Sagan, Liberty; Jaime Watson, Liberty; Micki Logue, UNC Asheville
Jumpers: Kelli Barber, Charleston Southern; Chasity Johnson, Coastal Carolina; Courtney Samuel, Coastal Carolina; Marilyn Testa, Coastal Carolina; Marcie Veitch, Coastal Carolina; Kena Butts, Liberty; Andrea Wildrick, Liberty; Shemelia Brandon, Radford
Throwers: Jocelyn Davis, Charleston Southern; Amber Campbell, Coastal Carolina; Tiffany Evans, Radford; Mildred Cooper, VMI
Pentathletes: Marie Williams, Liberty; Arlene Zelinskas, Liberty
Head Coach: Alan Connie, Coastal Carolina